Kā krāsas palīdz mainīt noskaņu interjerā?

Kā krāsas palīdz mainīt noskaņu interjerā?

Aizvien vairāk laika sākam pavadīt iekštelpās. Īpaši, ja izmantojam iespēju strādāt attālināti no mājām. Lai mājoklī justos gan komfortabli, gan spētu produktīvi tajā strādāt, papildu uzmanība ir jāvelta ne tikai tā iekārtojumam, bet arī telpu dizainam. Telpu proporcijas un to iekārtojums būtiski ietekmē cilvēku noskaņojumu. Krāsu izmantošana telpu dizainā ir viens no efektīvākajiem un arī ātrākajiem veidiem kā vizuāli mainīt nekomfortablu telpu proporcijas un ieviest tajās vēlamās sajūtas.

 

Attēls no: https://www.pinterest.com/pin/915990011688663905/

 

Telpas uztveres izmaiņas

Mērķtiecīgi un atbilstoši izmantota sienu vai griestu krāsa, vai arī apdares materiālu tekstūra ļauj vizuāli mainīt telpu proporcijas jeb pagarināt, pazemināt, paaugstināt, sašaurināt un paplašināt telpas, kur tas ir nepieciešams. Tādējādi uzlabojot arī dzīves kvalitāti mājoklī bez sienu pārbīdēm un nopietnas iejaukšanās ēkas konstrukcijās. Kopumā deviņos dažādos veidos, izmantojot gaišāku un tumšāku krāsu attiecības, telpā ir iespējams panākt nepieciešamās vizuālas izmaiņas. Piemēram, gaišas krāsas, kas labi atstaro gaismu, ļaus radīt plašākas telpas iespaidu. Pārāk plašas telpas līdz mājīgam apjomam palīdzēs vizuāli sašaurināt piesātinātu krāsu izmantojums uz sienām un griestiem. Griesti vizuāli tiks paaugstināti, izmantojot gaišāku krāsu nekā sienām. Savukārt, griestus pazeminās par sienām tumšāka krāsa vai arī industriālajam stilam tik aktuālais konstrukciju demonstrējums. Ja ir nepieciešams vizuāli saīsināt sienas, var izmantot provansas stilam raksturīgo divdaļīgo sienas krāsojumu, kur tumšāka krāsa tiek izmantota sienas apakšdaļā 50 līdz 90 cm augstumā. Koridorus un šauras telpas vizuāli paplašinās gaišāku sānu sienu attiecība pret aizmugurējās sienas un griestu piesātināto un tumšo toni. Turpretī, ja sānu sienas būs tumšākas, tās vizuāli sašaurinās telpu. Tumšākas krāsas uz aizmugurējās sienas istabā starp gaišu toņu plaknēm ļaus telpu vizuāli saīsināt. Taču gaišākas krāsas siena starp piesātinātu toņu plaknēm pievērsīs visu skatienus un kalpos par lielisku akcentu telpā.

 
Attēls no: https://www.pinterest.com/pin/848787861035719483/

 

Krāsu ietekme uz cilvēku

Katrs krāsas tonis ietekmē cilvēka apziņu savādāk. Izmantojot krāsu psiholoģijas pētījumu sniegtās zināšanas, ir iespējams telpās ieviest nepieciešamo noskaņu. Taču izvēloties krāsas toni ir jāatceras, ka interjerā viena un tā pati krāsa dažādos apgaismojumos var izskatīties citādi, krāsām ir dažādas nokrāsas, toņa piesātinājums un spilgtums. Tādēļ izvēloties, piemēram, dzeltenu krāsu, lai vizuāli paplašinātu un padarītu gaišāku nelielu un tumšu telpu, vispirms ir jāatrod visatbilstošākais tonis. Ja dzeltenā krāsa būs pārāk spilgta, tad atrašanās šādā telpā var radīt papildus satraukumu. Tomēr arī pārāk blāva dzeltenā krāsa var likt justies telpā slikti. Tieši tādēļ balta iekšdarbu krāsa ir jāizvēlas tikpat rūpīgi un vēlams izvairīties no baltiem toņiem ar dzeltenu nokrāsu. Tīrs baltais tonis ļaus ne tikai vizuāli paplašināt mazas telpas, bet arī justies tajās atslābinātam un mierīgam. Mierīgas noskaņas radīšanai mājoklī noderīgi ir arī zili toņi. Savukārt, zaļi toņi var sniegt papildus drošības sajūtu. Daudz aktīvākie oranžie toņi rada radošu un viesmīlīgu atmosfēru, bet violetie – vieglu un rotaļīgu sajūtu. Taču, krāsu lietojumam telpā ir jābūt līdzsvarotam un pārdomātam, lai tās nenomāktu un drīzāk papildinātu apkārt esošo telpas iekārtojumu.

 

Attēls no: https://www.pinterest.com/pin/12877548927822942/

 

Kā nekļūdīties ar krāsu izvēli?

Veidojot līdzsvarotu telpas iekārtojumu, ir jāņem vērā ne tikai sienu vai griestu krāsa, bet arī mēbeles un mājas tekstila elementi, jo tie ir tikpat nozīmīgi telpu ietekmējoši krāsas laukumi. Lai nekļūdītos krāsu izvēlē ir ieteicams vispirms izveidot interjera koncepcijas plānu. Skaidras vadlīnijas ļaus nenovirzīties no iecerētā interjera koptēla, sākot pamazām ieviest nepieciešamās pārmaiņas mājoklī. Savukārt, krāsu izmēģināšana uz sienām lielākos laukumos ļaus pārliecināties, kā krāsa no papīra un kartona paraugiem izskatīsies uz īstas sienas ar tās faktūru un kā tās tonis mainīsies līdz ar telpas apgaismojumu dažādās diennakts stundās. Turpretī, gatavās krāsu shēmas ļaus justies droši par iecerēto toņu gammu, jo ne visas krāsas ir savstarpēji saskaņojamas un veidot savu unikālo interjera krāsu paleti var šķist pārāk sarežģīti.