Laba miega garants – kvalitatīva gultas veļa

Laba miega garants – kvalitatīva gultas veļa

Atpūta un kvalitatīvs miegs ir būtisks, lai uzņemtu jaunus spēkus un dotos ikdienas gaitās. Miegā pavadām aptuveni trešo daļu no savas dzīves, tādēļ kvalitatīva gultas veļa un ērts guļamistabas iekārtojums ir ieguldījumu un pūļu vērta pieredze. Izvēloties gultas veļu, ir būtiski pievērst uzmanību ne tikai tās vizuālajam izskatam, bet arī materiāla kvalitātei un tekstūrai.

 

Sajūtu un auduma tekstūras saistība

Mjums guļot, gultas veļa atrodas ļoti tuvu ādai, tieši tādēļ tik būtiskas ir taustes sajūtas, saskaroties ar veļu. Dažādās audumu aušanas tehnikās top daudzveidīgas auduma tekstūras, kas palīdz nodrošināt arī atšķirīgas sajūtas, ādai saskaroties ar audumu. Izplatītākie kokvilnas audumu veidi ir satīns un perkals. Satīna gultas veļu raksturo gluda tekstūra ar nelielu spīdumu, kas uz tausti būs mīksta un zīdaini gluda. Šādas auduma īpašības tiek panāktas augšējo auduma pavedienu slāni aužot pāri vairākiem šķērsslāņu pavedieniem. Savukārt, perkala gultas veļai ir daudz vienkāršāka tekstūra ar mazāku pavedienu slāņu skaitu, tādēļ uz tausti kovilnas perkala audums šķitīs „kraukšķīgs” un vēsi svaigs jeb nesakarsīs ilgstošā saskarsmē ar ķermeņa siltumu. Aktuāla ir arī žakarda, vafeles, džērsijas un mikrošķiedras gultas veļa.

Gultas veļas izturība

Izvēloties gultas veļu ir būtiski pievērst uzmanību to pavadošajai informācijai uz etiķetes. Tajā svarīga ir ne tikai informācija par kopšanu, bet arī materiāla tehniskie raksturlielumi. Viens no kokvilnas audumu raksturlielumiem ir horizontālo un vertikālo pavedienu skaits vienā kvadrātcollā. Kokvilnas gultas veļa, kurai norādītais pavedienu skaits ir 200TC un vairāk, būs izturīga pret nodilumu un šķiedru deformācijām. Savukārt, 180TC un zemāks pavedienu skaits liecina jau par mazāku gultas veļas auduma berzes noturību. Būtiski ir atcerēties, ka audumi ar augstas kvalitātes šķiedrām un mazāku pavedienu skaitu vienā kvadrātcollā uz tausti šķitīs mīkstāki un labāk izturēs atkārtotos mazgāšanas ciklus, nekā blīvāka zemākas kvalitātes auduma gultas veļa.

 

Vai tiešām tikai kokvilna?                                           

Lai arī kokvilna ir visizplatītākais gultas veļas materiāls, tas nebūt nav vienīgais. Lina gultas veļa ir elpojoša un lieliski uzsūc ķermeņa mitrumu, tā nesakarsīs un nesviedrēs ilgstošā saskarē ar ķermeņa siltumu. Turklāt nav jāuztraucas par laikietilpīgu veļas gludināšanu, jo lina gultas veļa no 100% lina vislabāk izskatās nedaudz saburzīta. Savukārt, zīds, salīdzinot ar kokvilnu un linu, ir vispatīkamākais audums saskarsmē ar ādu. Zīda gultas veļa ir zīdaini maiga, nekairina ādu un ir īpaši piemērota alerģiskiem cilvēkiem neatkarīgi no telpu temperatūras un sezonas, taču zīds ir arī ļoti delikāts audums. Tas nozīmē, ka zīda gultas veļas kopšana prasa daudz lielāku vērību un rūpes. Taču mikrošķiedras gultas veļa no sintētiskām šķiedrām prasīs vismazākās rūpes kopšanā, būs mīksta un izturīga pret burzīšanos, bet tajā pašā laikā var pārāk sakarst un kļūt sviedrējoša.

Lai tikko iegādātā gultas veļa nesagādātu vilšanos, vispirms ir jāizvērtē savi ikdienas paradumi, to atbilstība vēlamajam gultas veļas veidam un, protams, ir jāiepazīstas ar gultas veļas pavadošo informāciju par tās sastāvu un kopšanu.